Uluslararası Nilüfer Caz Tatili

Uluslararası Nilüfer Caz Tatili, ritmini hiç düşürmeden bir ay boyunca devam eden, kış aylarının en büyük etkinliği olarak, Bursa’da caz müziğini kent kültürüne kazandırdı. ‘’Caz Tatili İyi Bir Şey’’ diyerek başladığımız 2016 yılında, sahnemizi Emin Fındıkoğlu ile açtık. Ardından Ayşe Tütüncü, Elif Çağlar, Kerem Görsev, Omar Sosa, Guillaume Perret, İbrahim Maalouf, Tomatito ile Cazın çoksesli, çok kültürlü dinamiğini Bursa ile buluşturduk. Geride bıraktığımız 5 yıl boyunca sahnemizden, Avishai Cohen, Erik Turuffaz, Önder Focan, Bilal Karaman, Şirin Soysal, Ara Dinkjian, Ayhan Sicimoğlu, Electro Deluxe, MademÖktem Ersönmez, Elena Duni, Colin Vallon, Birsen Tezer, Elie Maalouf, Karsu Dönmez, Fatih Erkoç, Renaud Garcia, Ediz Hafızoğlu, Kenan Doğulu, Erkan Oğur, Jülide Özçelik, Şenay Lambaoğlu, Barış Demirel, Cenk Erdoğan, Mehmet İkiz, Banu Güven, Şallıel Bross, Çağıl Kaya, Mehmet Güreli, Omer Avital, Korhan Futacı, Sibel Köse, Yinon Muallem, CRR Caz Orkestrası, TRT İstanbul Radyosu Hafif Müzik ve Caz Orkestrası geçti.
Peşi sıra düzenlediğimiz bu konserlere ek olarak, caz sanatçılarını gençlerle biraraya getirdiğimiz atölye ve söyleşiler; film gösterimleri ve tema sergiler ile Nilüfer Caz Tatili Bursa’da bakir bir caz ilgisini ortaya çıkardı ve zamanla bölgesel bir etkinliğe dönüştü. Caz kültürünün kent hayatının tümüne nüfuz edebilmesi adına etkinlikleri kentin farklı noktalarına yaymaya çalıştık ve buna uygun bir ücret politikası belirledik. Her yıl 6000’i aşan katılımcı ile Nilüfer Caz Tatili’nin daha erişilebilir olması için çalışıyoruz.
Festivalimizin yaratıcısı Nilüfer Belediyesi, önümüzdeki sürecin kültür politikalarını oluştururken müziğin de geniş yer bulduğu bütüncül bir strateji geliştirdi. Söz konusu strateji, Bursa’ya bir Müzik Enstrümanları Müzesi kazandırmak üzere. Burada yürütülecek müzik araştırmaları ve çalışmalar ile Nilüfer Caz Tatili’ nin de eğlenceli olduğu kadar yaşayan bir kültürün parçasına dönüşeceğine inanıyoruz. Tüm bu çeşitliliğin olanakları bize, daha kolektif daha güzel festivaller düzenlememiz için şevk verecektir.