The BADAU

Eren Noyan ve Güliz Noyan tarafından 2015 yılında Tarihi Yeldeğirmeni Mahallesi Duatepe Sokak No:49-A’da kurulan The Badau, 30 kişilik bir Gastro-Jazz kulübü olarak serüvenine başladı. 

Eren Noyan’ın mutfağını tasarlayıp yemeklerini hazırladığı, Güliz Noyan’ın ise işletmeyi üstlendiği bu Türkiye’nin en küçük ve ilk Gastro-Jazz kulübü, kısa sürede önce caz müzisyenlerinin, ardından caz dinleyicileri ve yemek meraklılarının ilgi ve sempatisini çekmeye başladı. 

Çok geçmeden birbirinden farklı sanat disiplinlerini de caz ekseni etrafında toplayan The Badau, İstanbul Anadolu yakasında mütevazı bir ilgi merkezi haline geldi. Sayısız yerli ve yabancı caz müzisyenini sahnesinde ağırladı, birçok önemli konsere ev sahipliği yaptı. 

Selin Çelik ve mahalle esnafı ile 3 sene boyunca yerel dinamikleri gözeten bir festival olan “Yeldeğirmeni Caz Baharı”nı tasarlayıp, yalnızca komşu dükkanların gayreti ile gerçekleştirerek, kısa sürede marka ortaklıkları yaratabilecek bir seviyeye getirdiler. 

Fotoğraf sanatçısı Orçun Kaya ile Türkiye’deki en kapsamlı performans fotoğrafları koleksiyonlarından birini oluşturdular. 

The Badau; Akbank Caz Festivali, Uluslararası Caz Günü, İstanbul Caz Festivali gibi önemli organizasyonların etkinlik mekanı oldu. 

4 sene içinde ailesi de giderek büyürken, her yolculukta olduğu gibi şartlara göre evrilmek durumunda kalan The Badau, teknik donanımını, mutfağını ve misafir ağırlama kapasitesini geliştirerek Ekim 2019’da Akasya’da 450m2’ye yayılan, 250 kişilik bir Gastro-Jazz kulübüne dönüştü. 

Eren Noyan ve Güliz Noyan’ın tasarım dünyasını paylaşan onlarca kişiyi bir araya getiren; yaratı odaklı, disiplinler arası dinamiklere hassasiyet duyan bu aile, The Badau’yu dünyadaki caz kulüplerinde çok ender rastlanan, kurumsal bir niteliğe taşıdı. 

Bugün The Badau’da sürekli bir heyecan ile başta gastronomi ve müzik olmak üzere çeşitli alanlarda yaratmak isteyen insanlar bir araya gelmekte, bir sofrada beraberce üretmekte…